Tarpataki Károly lakberendező tervező szakmai weboldala


KONYHA / Az ideális konyha


Amihez mindenki ért?

Ideális konyha
Ideális konyha

Mint tudjuk, a konyha alapvetően az ételkészítés színtere, és részben az étel elfogyasztásáé. Az már csak alapterület kérdése, hogy mekkora étkezőasztal fér el  benne, vagy nem. Még a külön étkezővel rendelkező nagyobb lakásokban is jól esik egy-egy élvezetes falatot lenyelni vagy kávét felhörpinteni a konyhapultnál vagy toldalékasztalnál.

     Fontos kérdés, hogy hány személy használja rendszeresen főzésre és hányan csak időnként, milyen gyakran jönnek vendégek? Nehéz körülírni az ideális konyhát, hiszen egészen másra van szüksége egy idősebb egyedülállónak, egy fiatal szinglinek vagy egy népes családnak.    

     Jelentősége van a házi kedvenc kisállatok jelenlétének is a lakásban. Fontosak lehetnek speciális étrendi szokások is.

Az említett emberi igényeken túl még van néhány objektív szakmai tényező, melyek figyelembe vétele segít a tervezésben.

  1. kapcsolat,
  2. célszerűség,
  3. biztonság,
  4. ergonómia,
  5. esztétika,
  6. ökológia

Az átlag megbízó háziasszony számára általában és természetesen a konyha külleme, kinézete, az esztétika az elsődleges megközelítési. Nincs is ezzel semmi baj, ha nem feledkezünk meg a többi fontos szempontról sem.


Kapcsolat

A tervezésnél az első szempont. A kapcsolat esetünkben jelenti a térbeli pozíciót, a lakóterek közötti kapcsolódást, vagyis a konyha lakáson belüli elhelyezkedését, és jelenti az emberek közötti kommunikációt is, hogy mennyire zártak vagy nyitottak a terek, lásd például egy „amerikai” konyha esetében. Ne feledkezzünk meg a konyha közművekkel való kapcsolatáról sem, hisz  ezek gyakran behatárolják a konyha alaprajzi helyét. Nem mellékes a konyha földrajzi tájolása, hogy az ebédlő ablakai merre néznek.


Célszerűség

Konkrétan a konyhabútor, annak elemeinek és egyéb nagyméretű berendezési tárgyaknak, gépeknek célszerű elrendezésére, sorrendjéről van szó. Hol legyen a hűtő, a mikrosütő, a kávéfőző, az étkezőasztal. Legyen-e bárpult, ahol reggelizni is lehet. Mekkora legyen a munkalap, merre kanyarodjon? Célszerűség kérdése, hogy a szekrény, sütő, hűtő és egyéb ajtók nyitáskor ne üssék egymást. Ideális esetben az összes ajtó, fiók, és a gépek egyszerre nyithatók ütközés nélkül.


Biztonság

Statisztikák szerint a legtöbb háztartási baleset a konyhákban történik. Itt található a legtöbb szúró-vágó eszköz, itt található a fortyogó víz különféle löttyök-levesek formájában, a forró, sistergő olaj sem ismer tréfát, ha emberi bőrre kerül. Nem lekicsinyelendő a tűzveszély sem. A balesetveszély jelentősen csökkenthető körültekintő tervezéssel. Megfelelő csúszásmentes padló, megfelelő magasságú munkapult, kellő méretű munkafelület melyről a vágódeszka nem billen le, és még sok más.


Ergonómia

A munkaasztalok, használati tárgyak, és a konyha berendezéseinek a tisztelt háziasszony testméreteihez kell igazítani.

Sok konyhabútor-gyártó kínálatában vannak különböző magasságú konyhapultok egy konyhán belül, melynek ugyan valós ergonómiai alapja van, de én a tervezésnél lehetőleg kerülöm, ha csak a helyiség adottságai nem indokolják vagy a megrendelő kifejezetten nem kéri. A szintkülönbségek beépített akadályként balesetek forrásai is lehetnek.

Ideális konyha
Egy ideálisan megtervezett konyha

Esztétika

A bútor színe anyaga, választás kérdése. A tervezőnek gyakran az ügyfélre érdemes hagyatkozni, hiszen ő fog lakni és főzni benne. A kreatív háziasszonyok már kész elképzeléssel jönnek, pontosan tudják milyen színű, milyen anyagú ajtófrontot szeretnének, a tervező esetleg szakmailag helyesbíti azt. Nem árt azonban felhívni a figyelmet a korszerű sima felületű, könnyen tisztítható, higiénikus felületek előnyeire.


Ökológia

Manapság már egy konyhát sem lehet létrehozni az ökológiai szempontok és az energiatakarékosság figyelembe vétele nélkül. Ez többnyire a zsebünkre is megy. Törekedni kell arra, hogy minél kisebb legyen az ökológiai lábnyomunk, azaz minél kevesebb kárt, szennyeződést okozzunk a környezetünkben. Ez adódhat a bútorok, szigetelőanyagok stb. mérgezőanyag tartalmától, a helytelen hulladékkezeléstől, a víztakarékosság mellőzésétől, a felhasznált energiaforrások korszerűségétől, hogy fát, szenet, gázt vagy elektromosságot használunk, esetleg mindezt vegyesen? Az elektromosság az egyetlen ami teljesen környezetbarát, így minden szempontból kihagyhatatlan tényező.



Összegezve

A jó konyha a megrendelő és a tervező közös produkciója, ahol a vágyakat és az elképzelést a megbízó adja, a szaktudást a tervező. Egy konyha nemcsak szekrények és gépek, csúcstechnikás ketyerék halmaza, hanem spirituális élmény, egy műalkotás, a lakás szíve, egy kultikus hely. Itt a családtagok jól érzik magukat, táplálhatják testüket miközben az ízek gyönyöreinek is áldozhatnak, de használhatják a pihenés, vagy alkotó munka helyszínéül, és meghitt közösségi találkozóhelyként is.

Csillag